La Turneul de Judo „Alina Dumitru“ organizat de Fundaţia pentru Tineret a Municipiului Bucureşti (FTMB) şi Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti (CSA STEAUA), ce a avut loc sâmbătă 18.05.2013 la sala „Lucian Grigorescu“ (fosta Floreasca) din Bucureşti au participat un număr de 405 de judoka din toată ţara, la categoriile de vârstă U11 şi U13, feminin şi masculin, sportivi legitimaţi la un număr de 28 cluburi.

În deschidere, Preşedintele Fundaţiei pentru Tineret a Municipiului Bucureşti, dl. Ticu Plăcintă, a declarat că se bucură că toţi cei prezenţi au dat curs invitaţiei organizatorilor de a participa la acest turneu de judo ce poartă denumirea campioanei olimpice şi vicecampioanei olimpice Alina Dumitru.

„Mulţumesc Alinei Dumitru că a fost de acord să organizăm un astfel de turneu. De asemnenea, mulţumesc Clubului Sportiv al Armatei «Steaua» Bucureşti şi d-lui Preşedinte George Boroi, pentru că a fost şi domnia sa de acord ca împreună să organizăm acest turneu, pe care-l dorim să fie anual şi să-l înscriem în calendarul competiţional al Federaţiei Române de Judo“, a mai spus Preşedintele F.T.M.B.

Referitor la Turneul Alina Dumitru, dl. Ticu Plăcintă a mai menţionat că în continuare va fi un turneu fără taxă. Cu riscul de a supăra pe unii sau pe alţii, în acest turneu noi nu vom lua taxă“. Aceste afirmaţii ale Preşedintelui F.T.M.B. au venit ca un răspuns la faptul că în mod obişnuit astfel de turnee percep o taxă de participare, care de multe ori reduce şansa copiilor judoka de a se putea înscrie, implicit reducându-le şansa de a se afirma şi obţine rezultate pe scena judo-ului românesc.

În continuare, Preşedintele C.S.A. Steaua“, George Boroi s-a arătat încântat de prezenţa numeroasă a copiilor judoka în cadrul unui turneu dedicat lor. „Aş vrea să mulţumesc mai întâi părinţilor, care au înţeles nevoia de mişcare a copiilor dumnealor. Îmi doresc ca o parte din aceşti copii să practice judo-ul de mare performanţă. Şi, având în vedere faptul că reprezint CSA Steaua, sper ca cei mai buni dintre ei să aleagă «Steaua»“, a afirmat dl. George Boroi.

De asemenea,Preşedintele George Boroi a ţinut să mulţumească partenerului său, Fundaţia pentru Tineret a Municipiului Bucureşti, care a fost alături de C.S.A. „Steaua“ în organizarea și desfășurarea acestui eveniment.

„Şi, nu în ultimul rând, mulțumesc Alinei Dumitru, pentru că exsită şi pentru că a făcut o asemenea mare performanţă, dându-ne astăzi posibilitatea să organizăm un astfel de eveniment. Să câştige cei mai buni! Tot respectul, toată stima!“, a încheiat Preşedintele C.S.A. „Steaua“.

Prezența cea mai așteptată a evenimentului a fost cea a Alinei Dumitru, campioană olimpică la judo și multiplă campioană europeană, care a acordat și o sesiune de autografe copiilor participanți.

„Mă bucură şi pe mine faptul că văd atâţia copii în sală, care practică acest sport minunat şi care au venit să fie alături de mine şi de cei care au organizat acest eveniment“, a declarat campioana olimpică la judo, în deschiderea turneului care îi poartă numele.

Alina Dumitru a ținut să-i încurajeze pe cei care compun astăzi viitorul judo-ului românesc, şi anume pe copiii participanţi, oferindu-le câteva sfaturi ce au ajutat-o şi pe ea la începuturile sale.

„Şi eu, la rândul meu, am fost la fel, micuţă. La început poate nu câştigam, aşa cum poate unii dintre voi aţi câştigat acum. Dar, în timp, trebuie să prindeţi încredere în voi şi trebuie să ţintiţi acolo, sus, gândind că sunteţi cei mai buni!“.

Campioana olimpică medaliată cu aur le-a mai vorbit copiilor judoka şi despre faptul că un sportiv adevărat trebuie să aibă mereu o gândire de campion, să îşi dorească întotdeauna să fie cel mai bun:

„Cel mai bun trebuie să câştige, aşa este normal! Dar aici toţi vom câştiga, toţi suntem nişte campioni! Pentru că toţi ne pregătim şi trebuie să gândim că suntem nişte campioni.

„Trebuie să fiţi alături de antrenori, să-i ascultaţi şi treaba o să iasă aşa cum vă doriţi. Vă mulţumesc că sunteţi astăzi alături de mine într-un număr atât de mare!“, i-a mai îndrumat, în încheiere, Alina Dumitru.

Cu prilejul deschiderii oficiale a Turneului de Judo Alina Dumitru organizatorii evenimentului au acordat trofee si diplome de merit pentru contributia deosebita la dezvoltarea judo-ului romanesc urmatoarelor persoane:

  • Marius Vizer – Presedintele Federatiei Internationale de Judo;

  • Nicolae Banicioiu – Ministrul Tineretului si Sportului;

  • Cristian Cosmin – Secretar de Stat Ministerul Tineretului si Sportului

  • Nicolae Vasilescu – Deputat si Presedinte al Asociatiei Casa Romano-Chineza

  • Alina Dumitru – campioană olinpică şi vicecampioană olimpică

  • George Boroi – Presedinte al Clubului Sportiv al Armatei STEAUA Bucuresti

  • Robert Andreescu – Profesor Steaua Bucuresti

  • Florin Bercean – Profesor Lot

  • Corneliu Palarie – Profesor CSM Pitesti

  • Gicu Vasilan – Profesor CSM Turnu Severin

  • Emanoil Cimpeanu – Profesor CSS Dinamo

  • Anton Muraru – Fost Secretar General al Federaţiei Române de Judo

  • Constantin Ciolan – Arbitru si Antrenor

  • Iulian Dascălu – Preşedinte Fundaţia Naţională pentru Tineret

  • Ovidiu Udrescu – Reprezentant Conventia Nationala a Fundatiilor pentru Tineret si Presedinte al Fundatiei Judetene pentru Tineret Valcea

  • Marin Parcalabu – Instructor Sectie Judo Steaua

  • Ioana Iliescu – Arbitru şi Antrenor;

  • Toma Mihalache – Antrenor si fost multicampion national si european

  • Nicolae Marinescu – Fost Secretar General Adjunct al Federaţiei Române de Judo.

La acest eveniment s-au acordat diplome, medalii si premii unui numar de 129 copii care au ocupat locurile I, II si III diferentiat pe categorii de varsta si greutate, precum si cupe pentru echipele aflate pe podium la categoriile U11 si U13, dupa cum urmeaza:

U – 11 FEMININ

Cat. 23 kg

I – Vladu Ana Maria – CSM Drobeta Turnu Severin

II – Badea Larisa – CS Dinamo

III – Ion Anca – CSM CFR CSS Ploiești

Cat. 26 kg

I – Marinescu Andreea – CSM Brăila

II – Mester Mădălina – CSS Șoimii Sibiului

III – Pârvu Alexandra – CS Dacia Mioveni

III – Băduleanu Raluca – CS Muscelu Câmpuluing

Cat. 29 kg

I – Calin Cosmina – CSM CFR CSS Ploiești

II – Drusca Bianca – CS Vlădeni Plus

III – Stoiu Denisa – CSS Alexandria

III – Moraru Alexandra – CSS 1 București

Cat. 32 kg.

I – Angiut Diana – CSM Drobeta Turnu Severin

II – Anghet Andreea – CSM Pitești

III – Cristescu Michaelle – CSS Alexandria

III – Bungărdean – CSS Steaua București (Bus 3)

Cat. 36 kg

I – Popa Andreea – CS Rapid CSS 5 Voinicelu București

II – Turbureanu Florina – CSM Pitești

III – Rotaru Andrada – CSM Pitești

III – Corneliu Maria Francesca – CSS 1 București

Cat. 40 kg

I – Alexandrescu Ariadna – CS Rapid CSS 5 Voinicelu București

II – Tala Andreea – CS Metrorex Bucuresti

Cat. 48 kg

I – Marin Nina Denisa – CS Metalul Beta Buzău

II – Rosion Cristina – LPS Constanța

III – Damian Nicola – CSM CFR CSS Ploiești

Cat. + 48 kg

I – Tiganea Andrada – CS Samuraii Flori de Cireș

II – Grigore Sorina – CSS 1 București

III – Călin Andra – CS Dinamo.

 

U – 11 MASCULIN

Cat. 24 kg

I – Plesa Gabriel – CSTB CS Târgoviște – DB

II – Iameandi Robert – CSM 2007 LPS Focșani

III – Dumitru Bogdan – CSS Steaua București

III – Dobre Mădălin – CSM CFR CSS Ploiești

Cat. 27 kg

I – Anghel Andrei – CSS Șoimii Sibiu

II – Luca Robert – CS Metrorex București

III – Ene Gabriel – CSM CFR CSS Ploiești

III – Gliga David – CS Samuraii Flori de Cireș

Cat. 30 kg

I – Femciuc Ionuț – CSTB CS Târgoviște DB

II – Stan Cristian – CSTB CS Târgoviște DB

III – Toma Cosmin – CS Brebu / Câmpina PH

III – Călinescu Raul – LPS Constanța

Cat. 34 kg

I – Popică Vlad – CSS 1 Bucureși

II – Puricel Radu – LPS CSU Pitești

III – Gramescu Ionut – CS Dinamo

III – Bolovan Paul – CSS Șoimii Sibiu

Cat. 38 kg

I – Dediu Ștefan – CS Dinamo

II – Predescu Andrei – CSM CFR CSS Ploiești

III – Constantin Angi – LPS CSU Pitești

III – Petre Alexandru – CSM CFR CSS Ploiești

Cat. 42 kg

I – Marin Andrei – CSM CFR CSS Ploiești

II – Chiriboi Adrian – LPS CSU Pitești

III – Stoica Dennis – CSM 2007 LPS Focșani

III – Bădoiu Antonio – CSS Târgoviște

Cat. 46 kg

I – Ilie Octavian – CS Rapid CSS 5 Voinicelul București

II – Caraghiulea Eduard – CS Rapid CSS 5 Voinicelul București

III – Toader Alexandru – CS Rapid CSS 5 Voinicelul București

III – Haimana Lorenzo – CSM 2007 LPS Focșani

Cat. 50 kg

I – Gheorghe Ionuț – CSM CFR CSS Ploiești

II – Vartopeanu George – CSS Alexandria

III – Ricman Fabian – CSS Steaua București

III – Mucinică Fabrizio – CSM 2007 LPS Focșani

Cat. + 50 kg

I – Lepăduși Alexandru – CS Metrorex București

II – Stoica Cristian Eugen – CS Mako Ryu Gym Popești

III – Stanciu Costinel – CS Dacia Mioveni

III – Anghel Cătălin – CSS Steaua București

 

U – 13 FEMININ

Cat. 26 kg

I – Făcăeru Alina – CS Dacia Mioveni

Cat. 29 kg

I – Cristea Denisa – CSM CFR CSS Ploiești

II – Gheorghe Denisa – CSM CFR CSS Ploiești

III – Păun Andreea Elena – FCM Giurgiu

III – Anton Cristina – CSS 1 București

Cat. 32 kg

I – Ivănescu Florentina – CSM Pitești

II – Corbeanu Alina – CS Metrorex București

III – Nae Alexandra – CSM Drobeta Turnu severin

III – Oprea Roxana – CS Dacia Mioveni

Cat. 36 kg

I – Pasca Alexandra – CSS Șoimii Sibiu

II – Iovita Roberta – CSM Drobeta Turnu Severin

III – Badea Cristina – CSM Pitesti

III – Facaeru Mădălina – CS Dacia Mioveni

Cat. 40 kg

I – Avram Iulia – CSS Șoimii Sibiu

II – Dumitru Violeta – CSS 1 București

III – Marian Bianca – CS Brebu / Câmpina PH

III – Comșa Nicol – CSM CFR CSS Ploiești

Cat. 44 kg

I – Naidin Teodora – CSM Brăila

II – Mariuta Melania – CS Rapid CSS 5 Voinicelul București

III – Negrei Andreea – CS Dinamo

III – Petre Elena – CS Dinamo

Cat. 48 kg

I – Petre Maria – CSM CFR CSS Ploiești

II – Varvaruc Catalina – CSM Brăile

III – Ionescu Lavinia – CSS 1 București

III – Pescaru Mihaela – LPS Constanța

Cat. 52 kg

I – Topală Cătălina – CS Brebu / Câmpina PH

II – Vlase Violeta – CSM 2007 LPS Focșani

III – Pârvu Cătălina – CS Rapid CSS 5 Voinicelul București

Cat. +52 kg

I – Mirea Sandra Anais – CS Rapid CSS 5 Voinicelul București

II – Hinkov Ana Maria – CSS Steaua București

 

U – 13 MASCULIN

Cat. 27 kg

I – Păcurar Ștefan – CS Samuraii Flori de Cireș

II – Gheorghe Denis – CSM CFR CSS Ploiești

III – Libiu Radu – CSM CFR CSS Ploiești

III– Epure Justin – CS Vlădeni Plus

Cat. 30 kg

I – Miu Vlad – CSM Pitești

II – Baboi Mihai – CSM Pitești

III – Baciu Mihai – CS Rapid CSS 5 Voinicelul București

III – Ilie Bogdan – CSM Pitești

Cat. 34 kg

I – Botofei Ionut – CSM Pitești

II – Mărculescu Radu – CSM CFR CSS Ploiești

III – Ionican Adelin – CSM Pitești

III – Moga Andrei – CSS Târgoviște

Cat. 38 kg

I – Neagu Claudiu – CSM 2007 LPS Focșani

II – Stanciu Paul – CSM CFR CSS Ploiești

III – Tapoc Alexandru – CSS 2 București

III – Ionescu Andrei – CSM Pitești

Cat. 42 kg

I – Paraschiv Dragoș – CS Rapid CSS 5 Voinicelul București

II – Grigore Florin – CSM Pitești

III – Mustatea Sebastian – CSM CFR CSS Ploiești

III – Stefan Irinel – CSM Pitești

Cat. 46 kg

I – Ciobanu Sebastian – CS Rapid CSS 5 Voinicelul București

II – Gheorghe Alexandru – CSM Pitești

III – Banu Vasile – CS Dinamo

III – Iancu Mihai – CS Metrorex București

Cat. 50 kg

I – Pechea Dănuț – (CSTB) CS Târgoviște DB

II – Pica Eduard – CS Dinamo

III – Voivod Ovidiu – CS Samuraii Flori de Cireș

III – Savu Ervin – CS Rapid CSS 5 Voinicelul București

Cat. 55 kg

I – Stoica Ricardo – CSM 2007 LPS Focșani

II – Farcas Gabriel – CSM 2007 LPS Focșani

III – Bolovan George – CSS Șoimii Sibiu

III – Matejczuk Florin – CSS Steaua București

Cat. + 55 kg

I – Badarcea Thomas – LPS CSM Pitești

II – Ghinescu Stefan – CS Târgoviște

III – Creanga Vladimir – LPS Constanța

III – Diniasi Marian – CSM Pitești

Clasamentul pe echipe U11 si U 13 – Masc+Feminin a aratat astfel:

U11

I – CSM CFR CSS Ploiești

II – CS RAPID CSS 5 VOINICELUL BUCUREŞTI

III – CSM DROBETA TURNU SEVERIN

U13

I – CS RAPID CSS 5 VOINICELUL BUCUREŞTI

II – CSM PITEŞTI

III – LPS FOCŞANI

 

Concursul s-a desfăşurat fără a se percepe taxa uzuală de participare, toate costurile financiare aferente fiind suportate integral de catre F.T.M.B. În acelaşi timp C.S.A. STEAUA a susţinut turneul cu o contribuţie importanta din punct de vedere logistic.

Sponsorii evenimentului au fost :NEMO PROD COM IMPEX S.R.L, BRONIC SECURITY S.R.L. (care a asigurat paza şi securitatea pe toata desfăşurarea evenimentului), ASOCIATIA DE TINERET „SPID“, G.S.R. ACCOUNTING EXPERTISE S.R.L, REBEL IKA 2006 S.R.L, AGELESS CLUB & PUB si PREMIER PALACE.

Partenerii evenimentului:TIN MANAGEMENT GRUP S.A., FEDERAŢIA DE AIKIDO TRADIŢIONAL KIAI, CONVENŢIA NAŢIONALA A FUNDAŢIILOR PENTRU TINERET, FUNDAŢIA NAŢIONALĂ PENTRU TINERET, UNIUNEA INDUSTRIAŞILOR DIN ROMÂNIA – UGIR, ASOCIAŢIA CASA ROMÂNO-CHINEZĂ, NO RULES COMMUNICATIONS SRL, REVISTA VIRTUALĂORA DE JUDOşi partener media: ziarul CURIERUL NAŢIONAL.

 

No Comment

Comments are closed.