Federaţia Română de Pangration Athlima a participat, cu acordul Ministerului Tineretului şi Sportului, în perioada 04–09 octombrie 2018 la Campionatul Mondial de Pangration Athlima, competiţie ce s–a desfăşurat în Moscova, Rusia. Deplasarea lotului naţional a fost sprijinită oficial de către: GLOBALWORTH, M.B. BUILDING CONSULTING, ROMPESCARIA INTERNATIONAL S.R.L., 123 CARGO BURSA TRANSPORT, MAMBRICOLAJ, EDITURA PRO DAO, ADITUSLIFE.

La acest campionat, România a participat cu un lot  format din 20 de sportivi, 7 arbitri şi 3 oficiali rezultatele obţinute de către sportivii Lotului Naţional de Pangration Athlima sînt următoarele:

 11 medalii de Aur

 12 medalii de Argint

 11 medalii de Bronz

 2 locuri 5

Tările participante la acest Campion Mondial au fost : RUSIA, AZERBAIDJAN, KAZAHSTAN, UZBEKISTAN, GERMANIA, GRECIA, KÎRGIZSTAN, ITALIA,  NOUA ZEELANDĂ, ROMÂNIA, LETONIA, TADJIKISTAN, BELARUS, CUBA, CIPRU, OLANDA, ESTONIA 

Datorită acestor rezultate, România s-a clasat pe locul 5 pe naţiuni.

Pentru aceste rezultate mulţumim sportivilor, arbitrilor, antrenorilor, părinţilor şi susţinătorilor.

Aceste rezultate au fost posibile doar cu suportul, încrederea şi ajutorul lor: 

Pe categorii de vîrstă:

15–17 

Palaismata Feminin:   Bucur Cristina Elena – Matei Maria Izabela Locul 3

Bucur Cristina Elena  Imiepafis Locul 3

Cotruţ Ioana  Imiepafis Locul 2, Kato Locul 3

Matei Maria Izabela   Imiepafis Locul 3

Traşcă Robert Gabriel  Imiepafis Locul 2, Kato Locul 3

18–20

Polydamas Mixt:  Cotruţ Ioana, Bucur Cristina Elena, Matei Maria Izabela, Traşcă Robert Gabriel      Locul 2

+21

Palaismata Feminin:   Asan Elena Alexandra – Robu Roxana Maria Locul 1

Palaismata Masculin: Nicolau Florin Alexandru – Obretin Constantin  Locul 2

Palaismata Masculin: Enache Nicolae Arlond – Paulescu Edward   Locul 3

Palaismata Masculin: Bogaciu Alexandru Dan – Văcaru Lucian Alberto  Locul 5

Palaismata Mixt:         Robu Roxana – Enache Nicolae Arlond  Locul 1

Palaismata Mixt:                   Pătrugan Clara Victoria – Obretin Constantin  Locul 2

Palaismata Mixt:                   Asan Elena Alexandra – Nicolau Florin Alexandru  Locul 3

Palaismata Mixt:                   Căliman Andreea Corina – Văcaru Lucian Alberto  Locul 4

Polydamas Feminin:  Asan Elena Alexandra, Cotruţ Ioana, Robu Roxana, Spirea Ema   Locul 2

Polydamas Masculin: Obretin Constantin, Nicolau Florin, Enache Nicolae, Paulescu Edward   Locul 2

Polydamas Mixt:                  Căliman Andreea, Văcaru Lucian Alberto, Bucur Cristina, Bogaciu Alexandru  Locul 2

Polydamas Mixt:                  Asan Elena, Obretin Constantin, Nicolau Florin, Enache Nicolae   Locul 1

Asan Elena Alexandra            Imiepafis    Locul 1

Căliman Andreea Corina    Imiepafis    Locul 1

Enache Nicolae Arlond       Imiepafis Locul 1, Kato Locul 1, Pleris Agon    Locul 5

Epure Nicolae – Dorin        Imiepafis Locul 2, Kato    Locul 3

Paulescu Edward                  Imiepafis Locul 1, Kato    Locul 1

Robu Roxana Maria            Imiepafis Locul 2, Agon    Locul 1

Silvestru Valentin                Kato   Locul 3

Spirea Ema Cristina             Imiepafis Locul 1

Stoica Lucian Emilean        Imiepafis   Locul 2,  Kato    Locul 2

Scrobotovici Liviu                Imiepafis Locul 3 , Kato     Locul 5

Văcaru Lucian –Alberto      Imiepafis    Locul 2

Vă invităm să urmăriţi activitatea  Federaţiei Române de Pangration Athlima pe site-ul nostru  www.pangration.ro, www.frpangration,facebook.com/Federaţia-Română-de-Pangration-Athlima-301595150328185/?modal=admin_todo_tour

No Comment

Comments are closed.